![](https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/63b2d9381b5e8b0544ca6ff7/466b5a23-23c0-4fbf-9955-4e92d99a5bec/DSC07716.jpg)
Saame tuttavaks!
Mina olen Hanna-Liis Lao!
Nii kaua, kui ma üldse end mäletan, on minus alati olnud sügav soov iseennast ja teisi mõista. Miks inimesed mõtlevad, tunnevad, liiguvad ja ennast väljendavad nii nagu nad seda harjumuspäraselt teevad? Kuidas kehameelt ümber programmeerida, olla iga päevaga rohkem iseenda suurim eeskuju ja elada välja oma potentsiaali? Need on küsimused, mis puudutavad mind sügavalt nii isiklikul kui professionaalsel tasandil.
Juba pisikesest peale olen nautinud tegevusi, mis vajavad peenekoelisel tasandil kehameele koordinatsiooni arendamist. Minu esimene armastus oli tants, teine muusika ja kolmas ratsasport. Muusikas on mul kõrgharidus, tants ja ratsutamine on tänaseni minu hobid. Mul on alati olnud ka suur treenerihing - mu ema ütleb naljatledes, et “Hanna on juba sünnist saadik õpetaja!”. Ja nii tõesti on - terve oma täiskasvanu elu olen olnud õpetaja ja koolitaja.
Kui avastasin muusikakõrgkooli algusaastatel mitmetele terviseprobleemidele lahendust otsides (ärevus, ülekoormusvigastus) enda jaoks Alexanderi tehnika, leidsin ootamatult oma tuleviku eriala, mis ühendas endas kõik, mis mulle on alati huvi pakkunud - tippsoorituse ehk “A-game” mõtteviisi loomise ja kehameele koordinatsiooni treenimise.
Tänaseks päevaks on Alexanderi tehnika minu jaoks palju rohkem kui lihtsalt tehnika. See on minu olemuslik osa, mis aktiviseerib minus kohalolu ja teadlikkuse, et vabastada üleliigseid lihaspingeid, murda harjumuslikke mõttemustreid, reguleerida närvisüsteemi ja emotsioone, leevendada kroonilist valu, parandada hääle-ja hingamise kvaliteeti, arendada avaliku esinemise oskust ning isegi, et parandada oma sooritust jõusaalis trenni tehes.
Õpingud ja töökogemus
Aastatel 2016-2020 läbisin Eestis ja Londonis 1600h Alexanderi tehnika õpetajakoolituse ning oman rahvusvahelist STAT (The Society of Teachers of the Alexander Technique) diplomit. 2017.aasta lõpetasin TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika- ja pedagoogika erialal.
Alexanderi tehnika õpetajakoolituse elumuutvat mõju on raske sõnadesse panna. Olin igapäevaselt ümbritsetud arstide, psühholoogide, terapeutide ja ülikoolide õppejõududega ning ahmisin endasse kõik, mis vähegi sain, et aidata ennast ja valmistuda tulevikus ka teiste õpetamiseks. Õpetajakoolitus andis mulle hulga väärtuslikke teadmisi inimese psüühikast, anatoomiast ja füsioloogiast, närvisüsteemist ja arengulisest liikumisest ning oskusi kehameele praktilisest integratsioonist.
Tohutult suure väärtusega oli ka võimalus töötada aasta aega Alexanderi tehnika assisteeriv õpetaja Londoni Kuningliku Muusika Kolledžis. Tehnika tugineb neuroteadusele, biomehaanikale, psühholoogiale, kinesioloogiale, ja motoorikale ning seda kasutatakse laialdaselt terviseedenduse, spordi, hariduse ning avaliku esinemise valdkonnas. Samuti on see õppeainena paljudes ülikoolides üle maailma.
Tehnika õpetamine olnud minu põhitegevuseks juba 4 aastat. Erapraksises olen aidanud inimesi selliste teemadega nagu ärevus, stress, läbipõlemine, kaela-ja õlavöötme pinged, seljavalu, krooniline valu, hääle-ja hingamiseprobleemid, ergoonoomiline istumine jpm. Lisaks olen aastate jooksul viinud läbi hulga avalikke ja sisekoolitusi ettevõtetele stressijuhtimise, töötaja ergonoomika, närvisüsteemi regulatsiooni ning häälehoiu teemadel. Alexanderi tehnika õpetamist töötasin mitmeid aastaid ka haridusevaldkonnas muusikaõpetaja-ja koolitajana.